Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu
- aerokrakparagliding
- 22 sty 2024
- 2 minut(y) czytania
Niedzielne popołudnie i wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu upłynął pod znakiem lotnictwa, a to za sprawą Aeroklubu Nowy Targ oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Głównym celem było przypomnienie o wydarzeniach sprzed blisko sześciu dekad.

W listopadzie 1966 roku dwaj piloci - Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń ustanowili rekord świata i rekordy krajowe w wysokości lotu. Są to: wysokość absolutna – 12560 m, wysokość przewyższenia – 11680 m, oraz rekord świata w przewyższeniu – 11680 m. Przed rokiem nowotarskie lotnisko odwiedził ppłk pil. Jan Tarczoń. Zrealizowany został wówczas film dokumentalny "Bocian nad Tatrami - historia szybowcowego rekordu wysokości lotu", który dziś zaprezentowano. W czasie kręcenia filmu wykorzystano oryginalny szybowiec SZD 9 Bocian D o znakach SP-2029, dokładnie ten egzemplarz na którym wykonano rekordowy lot!
Bohaterami wieczoru byli Jan Tarczoń i wielokrotny szybowcowy mistrz świata Sebastian Kawa. Rozmowę prowadził wicedyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pan Jakub Mitek oraz - w roli gospodarza - Robert Koprowski z Aeroklubu Nowy Targ. Na scenie, w tle, pojawił się także szybowiec jednomiejscowy Mucha 22 C std, na jakiej w tamtych latach wykonywano loty falowe. Zainteresowanie filmem przeszło najśmielsze marzenia twórców. Sala była pełna mieszkańców Nowego Targu, ale też i lotników, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski. To było prawdziwe, lotnicze święto!

A po projekcji filmu odbyła się nadzwyczaj interesująca rozmowa, w której Jan Tarczoń wspominał szczegóły tamtego, pamiętnego lotu, oraz późniejsze losy głównego bohatera, Stanisława Józefczaka.
A później, w kawiarni odbyło się nieoficjalne spotkanie lotników, na którym ciekawych rozmów nie było końca. Piękne to było wydarzenie! Dodatkowo w holu MCK otwarta została wystawa pięknych zdjęć z lotów szybowcowych nad Tatrami i fali tatrzańskiej, wykonanych przez utalentowanego pilota ANT, Jakuba Śwista, lotnika wywodzącego się z lotniczej rodziny ze wspaniałymi tradycjami. Pojawiły się także stoiska promocyjne Aeroklubu Nowy Targ, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa i Wojskowego Centrum Rekrutacji.




Comentários